Žiarislav a Bytosti   .   vystúpenia   .   hudba   .   obrázky   .  video  .  o nás    .   spojenia 

 

Objednajte si ho TU

CD má v obchodoch stať 11,99 €, ale my ho posielame

v uvádzacej zľave 11,- € (+poštovné)

Dajú sa OBJEDNAŤ aj ďalšie HUDOBNÉ alebo KNIŽNÉ tituly

Digitálna distribúcia TU

 

01. Hraj hudbička

02. Staré časy dobré

03. Popolvár príde

04. Hľadá ducha

05. Záblesky

06. Každý deň si spievam

07. Tým sa to začína

08. Na vrchárskom chodníku

09. Keď braček Vetrík...

10. Čo má robiť hrdina?

11. Šiel šuhaj Mesiačik

12. Malý vrchár

13. Na Zemi

14. V akejkoľvek podobe

15. Na strane rána

16. Ožívajú

ceľkový čas: 62:37

****

Uvedenie CD Ožívajú

V sobotu 4. 7. bude v Žiline v Smer klube 77 uvedenie nového CD OŽÍVAJÚ. 16 piesní na veľkodoske, ktorá hrá vyše hodiny, predstavuje v slovenskom, ale aj mimoslovenskom hudobnom priestore zaujímavý úkaz a to už aj samotným nástrojovým obsadením, s využitím dávnych i novších akustických nástrojov, ako sú sláky na všetkých úrovniach (husle-viola-čelo-kontrabas), píšťaly (dierkové, koncovky), bubny doby, gitary a ďalšie. Fujara ako sprievodný nástroj v 15 piesňach, gajdy, drumble a ďalšie "vychytávky" sú súčasťou zvuku, ktorý sa nepodobá na nič iné. Harmónie s častým využitím dnes už málo používaných karpatských stupníc dávajú hudbe onakvejší základ i v dobe, keď vyrašilo mnoho world-music zoskupení. ŽIARISLAV A BYTOSTI túto hudbu označujú ako novodrevnú, alebo ako ZEMOSVETOVÚ. A po prvý raz sa dostalo hudbe z tohto zdroja aj náležitej postprodukcie, teda štúdiového vyvažovania nástrojových zvukov tak, aby hrali v prijateľnej podobe v rôznych reprodukčných zariadeniach. Žiarislav a Bytosti si dali zvlášť záležať na zboroch a viac-hlasoch, ktoré sú príznačné napríklad v piesni s trávnicovým nápevom Staré časy dobré, alebo a v titulnej piesni Ožívajú. Na uvedení skupina zahrá v 6-člennej zostave s ďalšími hosťami - v čerstvom povetrí na terase hudobného Smer klubu 77. Zajtra v Žiline - nabudení a pripravení na mimoriadny živý zážitok.

****

ZBIERKA na nahrávanie CD bola ÚSPEŠŃÁ!

ĎAKUJEME

V čase, keď už si väčšina poslucháčov zabezpečuje hudbu digitálne a predaj CD je veľmi nízky, verejná zbierka na nahrávanie sa javí ako najlepší spôsob na to, aby takáto hudba mohla vyjsť.

Skupina Žiarislav a Bytosti nahráva v doteraz najsilnejšej hudobnej zostave.

Žiarislav a Bytosti  uviedli 4.7.20 nové CD 
OŽÍVAJÚ
Tu sa dá CD vypočuť

Žiarislav a Bytosti na tejto snímke dokázali z tradičných prírodných nástrojov, ako sú husle, viola, čelo, kontrabas, cimbal, bubny doby, fujary, píšťaly a tiež  mužské a ženské viac-hlasy, vyrobiť neobvykle hutný a vyvážený zvuk. Samozrejme, s pomocou profesionálneho štúdiového spracovania. Vyše hodinu hrajúce CD udivuje svojimi chytľavými nápevmi a neošúchaným textovým prístupom. Väčšina piesní, ktoré skupina hrala už pred nahrávaním na koncertoch, sa vďaka príznačnej harmonickosti, textovej prieraznosti a strhujúcemu podaniu už pred nahratím šírila v živej podobe na internete a našla si svoje publikum. Napriek súvislému zvukovému pocitu sú piesne na CD Ožívajú ukážkou širšieho žánrového prístupu - od piesní s ľudovou melodikou (Hraj hudbička, Každý deň si spievam, Staré časy dobré) cez "novotvorný folklór" (Na Zemi,  Malý vrchár) "dynamický folk" (Popolvár, Čo má robiť hrdina?, Záblesky)  novodrevný pop (V akejkoľvek podobe) až po baladické piesne (Mesiačik, Keď braček vetrík), strhujúce civilizačné výpovede (Tým sa to začína, Na strane rána) a zložitejšiu kompozíciu titulnej piesne Ožívajú. Otázky týkajúce sa (prírodného) prežitia na Zemi a väzby na bájoslovné obrazy možno vnímať nielen v textoch, ale aj v jedinečnom výtvarnom spracovaní obalu v podaní výtvarníka Igra Stromku.

Nové CD je zvukovo najrozsiahlejší projekt a vyzerá to na výnimočný hudobný projekt v rámci slovenskej a i stredoeurópskej hudobnej scény. Na doske OŽÍVAJÚ bude najmenej 14 piesní. Vybraté piesne predstavujú už v tejto chvíli zoznam hitov, ktoré skalní fanúškovia spievajú na koncertoch.

Pestrosť nástrojov a hlasov nahrávanej dosky však presahuje doterajšie koncertné hudobné zážitky.

Vybudené mužské a ženské hlasy hrmia a sršia z piesní STARÉ ČASY DOBRÉ, POPOVÁR a OŽÍVAJÚ.

Píšťala, cimbal a husličky vyšívajú v novofolklórnych piesňach HRAJ, HUDBIČKA, KAŽDÝ DEŇ SI SPIEVAM a  MALÝ VRCHÁR.

Piesne „NA STRANE RÁNA a TÝM SA TO ZAČÍNA sú skutočne neuchopiteľného žánru, teda ak by sme ohrdli pojmom „novovodrevo", ťažko by sme ich niekde inde zaradili.

A nikoho azda neprekvapí ani zhudobnená staroslovanská báj - balada ŠIEL ŠUHAJ MESIAČIK,  ani snivo-bájne piesne ako HĽADÁ DUCHA a KEĎ BRAČEK VETRÍK, ktoré sú spolu s piesňami ZÁBLESKY a NA VRCHÁRSKOM CHODNÍKU známe čitateľom rovnomennej knihy ako zhudobnené básne, ktoré sú na doske v „zbytostnenej" podobe.

Svojej stálej podoby sa bude tešiť aj doteraz vždy v inej podobe hraná „V AKEJKOĽVEK PODOBE".

No nechýba ani prekvapenie, pretože všetko jednoducho prezradiť sa nepatrí.

 Skupina jednoducho spája dávne so súčasnými nástrojmi a tvári sa, akoby sa naše hudobné prúdy naďalej vyvíjali.

Články:

2.10.20 Div divúci: Ožívajú! Jeden z najlepších slovenských etno albumov – recenzia – Jaro Pavliga – blog.eugenika

7.7.20 Žiarislav a Bytosti uviedli CD OŽÍVAJÚ

3.7.20 Žiarislav a Bytosti uvádzajú nové CD – Ožívajú

6.4.20 Žiarislav o svojich hudobných začiatkoch

4.4.20 Video-rozhovor Žiarislava a Bytostí o novom CD - Žiarislav a Bytosti dotočili CD Ožívajú

31.3.20 Posledné nahrávanie: Čarovné gajdy, potajomky cez pivnicu a drsná dráča.

26.3.20 Dve tretiny zbierky na Ožívajú. Bude aj klip Staré časy?

19.3.20 Zbierka na Ožívajú je v polovici! Odmietli sme predĺženie.

14.3.20 Vydanie veľkodosky OŽÍVAJÚ je ohrozené

28.2.20 Zbierka na CD – OŽÍVAJÚ

27.2.20 Oživujúce nahrávanie

 

 
 

 

Žiarislav a Bytosti   .   vystúpenia   .   hudba   .   obrázky   .  video  .  o nás   .   spojenia